ÖVRIGT / Speglar / Spegel 2964192
*
nr 296 4192
Spegel
Empire, H.76
Utrop:
3.000 kr
Såld:
9.400 kr
Sista tid för bud online:
måndag 26 januari 2004
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
24/1 20:47:39
1
2.600 kr
26/1 10:20:51
2
4.200 kr
26/1 10:38:08
3
2.800 kr
26/1 10:45:19
3
3.000 kr
26/1 10:45:37
3
4.000 kr
26/1 10:46:04
3
4.500 kr
26/1 12:24:50
4
5.700 kr
26/1 12:27:47
3
5.000 kr
26/1 12:28:04
3
5.500 kr
26/1 12:28:31
3
ledande budet*
- Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Senempiren
Till ursprunget en tysk inredningsstil vid år 1820-40. Namnet uppkallat efter och två skämtfigurer Biedermann och Bummelmeijer.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: empire karl johan karl johan-stil spegel speglar
-
9165 Spegel
Gustaviansk stil, 60x28 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 20:23
-
1019 Spegel
Sengustaviansk, Förgylld, 78x42 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 18:58
-
9088 Spegellampett
"Regnaholm", IKEAs 1700-talsserie, 1990-tal. Förgy..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 19:45
*
Spegel
nr 296 4192
Spegel
Empire, H.76
Utrop: | 3.000 kr |
---|---|
Såld: | 9.400 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 26 januari 2004 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
24/1 20:47:39 | 1 | 2.600 kr |
26/1 10:20:51 | 2 | 4.200 kr |
26/1 10:38:08 | 3 | 2.800 kr |
26/1 10:45:19 | 3 | 3.000 kr |
26/1 10:45:37 | 3 | 4.000 kr |
26/1 10:46:04 | 3 | 4.500 kr |
26/1 12:24:50 | 4 | 5.700 kr |
26/1 12:27:47 | 3 | 5.000 kr |
26/1 12:28:04 | 3 | 5.500 kr |
26/1 12:28:31 | 3 | ledande budet* |
- Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Senempiren
Till ursprunget en tysk inredningsstil vid år 1820-40. Namnet uppkallat efter och två skämtfigurer Biedermann och Bummelmeijer.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Senempiren
Till ursprunget en tysk inredningsstil vid år 1820-40. Namnet uppkallat efter och två skämtfigurer Biedermann och Bummelmeijer.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: empire karl johan karl johan-stil spegel speglar
-
9165 Spegel
Gustaviansk stil, 60x28 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 20:23 -
1019 Spegel
Sengustaviansk, Förgylld, 78x42 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 18:58 -
9088 Spegellampett
"Regnaholm", IKEAs 1700-talsserie, 1990-tal. Förgy..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 19:45